Proszę czekać...
zamknij

Leczenie trądziku pospolitego

Leczenie trądziku pospolitego

Trądzik pospolity jest chorobą, więc jak każdą z nich on też podlega leczeniu. Pacjent może zostać poddany dwóm metodą leczenia, miejscową i ogólną. Specjalista zdecyduje, jaka metoda jest najlepsza dla danej osoby. Niestety zarówno w przypadku pierwszej, jak i drugiej metody, na skutki leczenia trzeba czekać, nie będą one natychmiastowe. Pierwsze rezultaty bardzo często można zobaczyć dopiero po kilkumiesięcznej kuracji.

Pierwszym rodzajem leczenia jest leczenie miejscowe. Jego skuteczność będzie tylko zauważalna w przypadku trądziku o słabym nasileniu lub tym o średnim nasileniu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to leczenie miejscowe, więc na chore miejsce są rozprowadzane odpowiednie preparaty. Mogą być one w postaci kremów, płynów, żeli lub maści. Lekarz dermatolog przepisze odpowiednie preparaty, które pacjent będzie musiał stosować. W tym wypadków bardzo ważna jest systematyczność w stosowaniu środków. Nadtlenek benzoilu to jeden ze środków, który występuje w preparatach hamujących powstawanie trądziku. Przede wszystkim działa antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie, podobnie jak kwas azelainowy, z tym że ten jeszcze działa złuszczająco i przeciwłojotokowo.

Leczenie ogólne trądziku

Leczenie ogólne jest już ostatecznością i stosuje się je tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia z ostrą odmianą trądziku. Wówczas przyjmowane są preparaty doustne. Przede wszystkim lekarz przepisze antybiotyki, one niszczą bakterie i wszelkiego rodzaju stany zapalne, jednak kurację antybiotykową trzeba stosować przez kilka miesięcy. W przypadku trądziku u kobiet tylko dorosłych, stosowane są tabletki antykoncepcyjne, ponieważ regulują one gospodarkę hormonalną. Bardzo często stosowane u Pań, które skarżą się na to, że trądzik nasila się przed miesiączką.
Ingerencja lekarza w przypadku trądziku jest z całą pewnością konieczna, jednak do powstania lepszego efektu, można jeszcze poddać się zabiegom kosmetycznym. Bardzo popularny jest peeling medyczny lub mikrodermabrazja. Jednak zabiegi kosmetyczne należy stosować przede wszystkim w przypadku trądziku o słabym lub średnim nasileniu.
Zobacz szczegóły: artykuł o trądziku pospolitym w serwisie Beznacne.pl.